OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 02.12.2024 20:53:01 

TOMMY SNAKES

MORELIA VIRIDIS

Morelia Viridis-pyton zelený

-je stromový had,ktorý zije na Papua Novej Guinei, ostrovoch Indonezie a severnej casti Austrálie v tropických dazdových pralesoch Cape york.

Je známych viacero foriem týchto nádherných pytonov,ktoré sa delia hlavne podla výskytu.Kedze rozne lokality su od seba vzdialene stovky az tisice kilometrov je viac ako jasne ze kazda lokalita si utvorila a stabilizovala svoje typicke sfarbenie resp. vzor a moze sa lisit aj tvarom hlavy a velkostou tela.

 

Mládatá sa rodia zlte alebo cervene.Po jednom roku zivota (moze to byt aj skor aj neskor zalezi od jedinca) sa zacne mlada prfarbovat na zeleno.Moze to trvat niekolko tyzdnov,dni ale su zname situacie ked sa mlada prefarbilo cez noc.Najdlhsie zname prefarbovanie je u formy Biak kde moze tento akt trvat aj roky.

Chov tohto nadherneho pytona je trochu narocnejsi od chovu koraloviek ci inych druhov pytonov ci velhadov a nebudem sa tu nim extra zaoberat.Rozhodne nedoporucujem zaciatocnikom.Vyzaduje vacsiu vlhkost a stabilnejsie teploty.

Kedze skoro 99% casu travi v korunach stromov,musime zvolit tropicke na vysku orientovane terarium a nesmie v nom chybat konar na ktorom bude had odpocivat.Takisto treba skonstatovat ze Morelia Viridis nie je kontaktny had a je agresivnejsi nez ostatne tolerantnejsie pytony takze treba obmedzit manipulaciu na minimum a nerusit hada zbytocnou interakciou.Je pravda ze oproti inym hadom,ktore sa cez den skryvaju je viridiska vzdy viditelna v terariu uz z dialky.To ju ale nepredurcuje situovat do terarii kde je nadmerny pohyb,ktory by mohol hada stresovat.

Najznámejsie chovane lokality alebo formy su:

ARU-ostrovná forma ,ktoru chovám aj ja má najkratsi tupo zakoncený chvost ktorý moze a nemusi byt cierne pigmentovaný.Pozdlz chrbta sa jej vytvaraju biele supiny v nepravidelných tvaroch.

BIAK-ostrovná forma,ktorá je povazovana za najagresivnejsiu a najvacsiu spomedzi vsetkych ostatnych foriem.

SORONG-pevninová forma ,najcastejsie ju prezradza modrý pruh tiahnuci sa pozdlz celeho tela z ktorého po stranach vystupuju trojuholniky.

Cape York-Austrálska forma ,ktorá podobne ako ARU ma pozdlz chrbta biele supiny a tie vytvaraju skoro neprerusovanu bielu ciaru. Kedze sa jedná o Austrálsku formu tak nie je este v terariach velmi zastupená nakolko je vývoz tohto pytona z krajiny takmer nemozný.

 


24.11.2011-farbozmena zacala naberat na intenzite

15.3.2012